Kilo kaybı enjeksiyonu: “Ozempic” sahtesi insülin içeriyor olabilir

Bad Chatty

New member
eAvusturya İlaç Ajansı’na göre, diyabet ve kilo verme ilacı “Ozempic”in sahte versiyonu, bilinen bir vakada muhtemelen yanlış aktif madde nedeniyle ciddi semptomlara yol açtı.

Federal Sağlık Hizmetlerinde Güvenlik Dairesi (BASG) Cuma günü yaptığı açıklamada, etkilenen kişinin sözde “Ozempic” ilacını kullandıktan sonra hipoglisemi yaşadığını ve nöbet geçirdiğini söyledi. Bu, “ürünün, aktif madde semaglutid yerine yanlışlıkla insülin içerdiğinin bir göstergesidir”.

Alman Basın Ajansı’nın talebi üzerine yetkililer, şu anda zayıflama ilacı olarak oldukça popüler olan ilacı bu kişinin nereden ve nasıl elde ettiğini açıklamadı.


Kilo kaybı enjeksiyonu hakkındaki yutturmaca
BASG’a göre şu ana kadar yasal eczanelerin sahte ürünler sattığına dair bir kanıt yok. Hastaların “Ozempic”i yalnızca doktora danışarak ve yasal olarak satın alması gerektiği belirtildi.

Amsterdam’daki Avrupa İlaç Ajansı’na (EMA) göre, çeşitli AB ülkelerinde ve Büyük Britanya’da sahte “Ozempic” diyabet kalemleri ortaya çıktı. Almanca etiketli sprey yardımcıları Avusturya ve Almanya’daki toptancılardan geliyordu.


Burada üçüncü taraflardan içerik bulacaksınız

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak gömülü içeriğin sağlayıcıları bu izni gerektirdiğinden, kişisel verilerin iletilmesi ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konuma getirerek bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Bu aynı zamanda GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına ilişkin onayınızı da içerir. Bu konuda daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Sayfanın altındaki anahtarı ve gizliliği kullanarak onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.